Ovim putem s ponosom i oduševljenjem objavljujemo da su studenti 2. ciklusa projekta CPD4GB: Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju, sa projektom RE:HUB: Eko kamp Mala Buna dobitnici nagrade časopisa National Geographic, ”ŽUTI OKVIR za održivi razvoj, znanost i obrazovanje” u kategoriji ”Održivi gradovi i održive zajednice”.
Projekt ”Žuti okvir za održivi razvoj, znanost i obrazovanje” je dugoročni projekt pokrenut od strane National Geographic-a s ciljem promoviranja i vrednovanja djelatnosti povezanih s održivim razvojem, zaštitom okoliša, znanošću i obrazovanjem. Ovo je prvi put da se dodjeljuje nagrada ”ŽUTI OKVIR”,
Ova nagrada dodjeluje se prvi put, pojedincima, timovima, tvrtkama, institucijama, organizacijama, udrugama, amaterima i profesionalcima koji su znakovito pridonijeli u jednom od 17 ciljeva održivog razvoja, definiranih prema UN-ovim ciljevima:
- Ne siromaštvu
- Ne gladi
- Dobro zdravstvo
- Kvalitetno obrazovanje
- Rodna jednakost
- Čista voda i kanalizacija
- Obnovljiva i pristupačna energija
- Dobra radna mjesta i dobra gospodarstva
- Inovacije i dobra infrastruktura
- Poništenje nejednakosti
- Održivi gradovi i zajednice
- Odgovorna uporaba resursa, održiva potrošnja i proizvodnja
- Zašta podneblja i borba protiv klimatskih promjena
- Održivi oceani
- Održivo iskorištavati tla i šume i skrbiti o bioraznolikosti
- Mir i pravednost
- Globalno partnerstvo za održivi razvoj
Riječi organizatora:
Moto National Geographica je „Nadahnjujemo ljude da skrbe o svom planetu“, a Ujedinjeni narodi su utvrdili 17 ciljeva održivog razvoja koji će osigurati opstanak i planeta Zemlje i ljudske civilizacije. To su bili poticaji da pokrenemo akciju „žutog tepiha“! Za razliku od „crvenog tepiha“, kojim kroče znamenite i popularne osobe iz svijeta estrade, sporta, politike, žutim će tepihom kročiti osobe iz domena znanosti, obrazovanja, gospodarstva, svakodnevnog života i aktivnosti, osobe koje nam možda nisu poznate, koje možda nisu slavne, ali to nedvojbeno zaslužuju biti jer svojim radom i postignućima pridonose napretku i održivosti planeta i naše uljudbe. Oni su pravi celebrityji budućnosti!
Objava pobjednika i dodjela nagrade bila je jučer, 11.prosinca 2019.godine, u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, uz lijepo organiziranu manifestaciju i druženje velikog broja nominiranih.
Tim studenata 2. ciklusa sastoji se od studenata:
Gustav Gabrek,
Antun Ćošković,
Leila Nanuk,
Borna Žganec ,
Martina Martić,
Ante Pastuović,
Ivan Dajak,
Ivona Matković,
Marta Voda i
Dominik Kruhak.
Lokacija odabrane parcele za projektni zadatak 2. ciklusa nalazi se u Maloj Buni nedaleko Velike Gorice, te je odabrana kao zadatak za studente na temelju prijedloga Grada Velike Gorice.
Projekt ”Tur de Re:Hub” nastao je kao riješenje zadatka projektiranja eko-kampa po principima zelene gradnje na zadanoj lokaciji. Kao inspiraciju za organizaciju cjelokupne parcele studenti su koristili tradicionalnu arhitekturu turopoljske kuće na temelju koje su replicirali tradicionalne elemente i prikazali ih organizacijom prostora na zadanoj lokaciji.
Na lokaciji je predviđena izgradnja eko-kampa, restorana, caffe bara, tržnice, dječjeg igrališta, izložbenog prostora. Prostor nudi mogućnost razvoja edukacijskih programa kao što je škola u prirodi te korištenje kampa u vidu team-buildinga za profesionalne korisnike.
Posebno su istaknuti objekti koji su predviđeni za izgradnju, objekti za koje je predviđena prenamjena te objekti predviđeni za uklanjanje, a dodatna je pažnja posvećena korištenju materijala gdje su studenti prikazali princip odabira i korištenja prirodnih materijala.
Čestitamo, prije svega studentima, a onda i nastavnicima, mentorima i volonterima koji su pridonijeli njihovom uspjehu, a time i potvrdili smisao projekta CPD4GB!